NORTHEAST ATHLETIC HALL OF FAME

 NORTHEAST ATHLETIC
HALL OF FAME

New inductees are selected annually. Directors welcome nominations for future consideration.

Hall of Fame Nomination Form

Questions about the Hall of Fame can be directed to the
Northeast Athletic  Office.
(402) 436-1337

The Northeast Athletic Hall of Fame Induction Banquet will be Saturday, January 14 , 2017
at the Havelock Social Hall.
Social Hour begins at 5:30; Dinner will be served at 7:00.

The honorees will be recognized at halftime of the Boys Varsity Basketball game vs. Lincoln East
at 7:30 p.m. on Friday, January 13, 2017

 

2017 Hall of Fame Inductees

 
1998 Boys Basketball Team
Jon Ogden-'62, Michele Kant Strom-'93, Alton Mason-'96, Ben Schluckebier-'97,
Jaime Venhaus Johnson-'01, Dominique Kelley Johnson-'07, Kent Urban-'07

Tickets are on sale in the LNE Athletic Office or from Hall of Fame Committee members.
Prices are $25 for adults; $10 for students K-12 grade.

 

     2016 Inductees
1998 Volleyball Team
Duane West-'73
Josh Trambley-'88
Kari Keyser-'92
Brooke Bartek-'06
Andrew Bridger-'06
Charity Iromuanya-'06
Renae Sinkler-'06
2015 Inductees
Mick Pierce-'62
Brittany Tonniges-'92
Craig Lundy-'99
Jared Hertzel-'01
1997 Boys Basketball Team
 2014 Inductees
Mike Honnens - '99
Seth Tucker - ' 99
Brandon Baustert - '01
Kinsley Johnson - '02
Jenny Stephenson Mercer - '02
Ashley Ford - '03
The 1963-64 Football Team

2013 Inductees
Sam Martin -'71
Jack Thomas -'50
Laura Girmus -'82
Tee Mason -'99
Seth Williams -'95
Erik Burback -'99
Jerome Ehrlich -'81
Kirk Holscher -'81
Stacy Stuckenschmidt -'92

1970-71 Cross Country Team

2012 Inductees
Jack Thomas - '50,
Duane Strandberg - '55
Sam Martin -'71
Hillary Alberts -'95
Greg Gerlach - '95
Justin Hertzel - '98
Megan Danek - '99
Mike Schluckebier - '99

The 1996 State Boys Basketball- Championship team -
(2nd of 4-peat teams)

2011 Inductees
Roger Bailey - '58
Jim Marple - '60
Jim Smith -'70
Kim Grosshans Shaw -'88
Greg Gerlach - '95
Jimmy Motz - '01
1969 Boys Gymnastics Championship Team
2010 Inductees
Ernie Thomas-'53
Roger Bailey-'58
Darin Engelbart-'91
A.J. Hahn-'95
David Mercer-'98
1995 Boys Basketball Team
2009 Inductees
Rex Christenson-'52
Jeff Svoboda-'79
Dave Dietz-'81,
Alton Mason-'96
Mike Hahn-'98
Trevor Johnson-'99
Sara Westling Horn-'99;
Marcia Motz-Hall of Honor
1991 State Volleyball Championship Team
2008 Inductees
Tom Curry-1976
Doug Ayars-1980
Ellen Kreifels-1981
Scott Etherton-1983
Kelly Danek-1996
1984 State Championship Volleyball Team
2007 Inductees
Jim Pickerel-1968
Wendy Weidman-1976
Jean Neal-1978
Matt Shaw-1990
B.J. Helmstadter-1995
B.J. Nannen-1996
1982 Championship Boys Basketball Team

Naomi Robison-Hall of Honor

2006 Inductees
Bill Fry-1954
Gary Muehlhausen-1962
Les Tyrrell-1963
Tom Hensen-1971
Dan Cass-1975
Steve Eliker-1976
Robin Voss-1995
1979 State Championship Girls Gymnastics Team
1981 State Championship Volleyball Team
2005 Inductees
Marty Jacobson-1964
Bryce Doebele-1965
Sandi Genrich-1969 graduate
    (Head Volleyball Coach 1978-2004)
Pam Samuelson-1977
Terry Young-1981
Jon Larchick-1987
Brett Wattnem-1989
Jeff Wells-1995
Rex Mercer Jr.-1967 (Hall of Honor)
1972 Football Team
1973 Basketball Team
2004 Inductees
Larry Ferrell-1958
Gerald Witherby-1960
Gary Thompson-1965
Dick Longoria-1977
John Varrati-1989
Kim Vokolek-Peltz-1989
Troy Brown-1991
Stacie Maser-1994
Coach Jack Mueller-1952-1992
1970 Basketball Team
2003 Inductees
Ken Nelson (52-54)
Bill Slaughter (65-68)
Bruce Reed (72-75)
Joe Prai (74-77)
Mark Honnor (79-82)
Tami Mau (79-82)
Shawn Bouwens (82-85)
Mark Wesslund (89-92)
Becky Ernstmeyer (90-93)
1968 Basketball Team
2002 Inductees
Coach Rick Collura-1986-98
Duane Steffen-1956
Roger Galloway-1964
Jim Sinner-1971
Chuck Biggs-1974
Paul Letcher-1975
Jenny Baus-1990
Angie Usher-1992
Dean Sell Teams: 1965 State Boys Golf
team and 1967 State Boys Basketball
2001 Inductees
Dawdy Hawkins (47-49)
Gene Smith (55-58)
Kristi Nelson-Hitz (77-79)
Peg Loos (78-80)
Dan Kapeller (77-79)
Charlie Colon (84-86)
Andee Walek (86-88)
Jason Pflughaupt (88-90)
State Championship Gymnastics Teams
(57-58-62-63-65-66-67)
2000 Inductees
1953  - Jim Haberlan
1967 - Rich Olson
1967 - Marty Shields
1977 - Tom Svehla
1980  - Peggy Loos
1982 - Dana Janssen
1987 - Brad Richardson
1990 - Ryan Elrod
1961 State Champion Football Team
1962 State Basketball Team
1999 Inductees
1943 Football Team
1957 Baseball Team
Floyd Colon
Bob Scott
Bill Story
Kim Grabowski Chmelka
John Neal
Lindy Lebsack Bonnett
Ross Els
Mike Peterson
1998 Inductees
Stan Grell 60-63
Paul Topliff 64-66
Bill Fagler 64-67
Greg Wright '68-'70
Scott Votava '70-'73
Tonia Arehart '82-'85
Eric Robinson '82-'85
Pam Woodward Vokolek '84-'86
Cory Fletcher '84-'87
'50 Football Team
1997 Inductees
Dick Grell '49-'51
Bob Cook '50-'53
Ron Peet '58-'60
Chuck Squier '60-'62
Terry Monk '62-'64
Dan Cook '67-'69
Rob Ketterer '70-'73
Steve Damkroger '76-'78
Jill Backman Hitz '79-'81
Kristi Walek Meierhenry '83-'85
Dave Svehla '85-'87
'49 & '50 Basketball Team
1996 Inductees
John McIntyre '64-'91
Barry Moore '57-'94
Mark Diaz '79-'82
Cindy Jelinek Singleton '78-'81
Kristal Johnson Milstead '78-'81
Cliff Karthauser '68-'71
Tom Westover '70-'73
Earl Wright '58-'61
1995 Inductees
Leroy Seng '44-50 & '59-'94
Bob Els '54-57 & '70-'86
Ron Anderson '68-'71
Doug Berka '74-'77
Randee Johnson '76-'79
Jack Ketterer '63-'66
Art Longoria '68-'71
Bruce Maske '70-'73
Danny Noonan '80-'83
1994 Inductees
Hank Willemsen 52-93
Vietta Short '51-'85
Marlo Moore '41-'42
Wayne Hester '54-'56
Rudy Stoehr '54-'56
Don Copas '57-'60
Gary Karthauser '74-'77
Linda Shepherd '80-'82
Kevin Cook '80-'82
1993 Inductees
Tom Kidd '45-47 & '54-'67
Roland Delaney '41-'44
Jack Wood '47-'50
Hans Burchardt '56-'58
Skip Peterson '59-'62
Doug Campbell '63-'66
Ron Greeno '68-'71
Peggy Liddick '73-'75
Mike Ryan '80-'83
Karen Moore '80-'83
1992 Inductees
Max Hester '49-'83
Art Bauer '57-67 & '69-70
Rex Mercer '41
Jim Cederdahl '48-'51
Paul Fredstrom '48-'51
Jerry Motz '62-'64
Wally Winter '65-'67
Tom Novak '68-'70
Terry Novak '72-'74
1991 Inductees
Bun Galloway 1942-73
Ed Johnson 1949-87
Cliff Squires, 1944
Fritz Davis, 1947
Kenny Forbes, 1953
Jan Wall, 1958
Dave Lesack, 1962
Maury Damkroger, 1970