2018 Inductees

The Distinguished Alumni Assembly was held on September 5th, 2018.

Michael L. Morian

Class of 1964
Engineering
Read Their Full Biography Here

Kathleen (Kathy) Danek

Class of 1972
Education
Read Their Full Biography Here

R. Michael Ayers

Class of 1976
Construction
Read Their Full Biography Here

Classes of the 1980s

Mike Reilley​

Class of 1984
Education and Journalism

Col. Monte Perry

Class of 1982
Pilot in the US Air Force

Read Their Full Biography Here

Matthew R. Larson

Class of 1982
Education PhD.

Classes of the 1970s

Ruth Chermok

Class of 1979
Business Executive

Brenda Bence

Class of 1979
Marketing & Entrepreneur/Author

Read Their Full Biography Here

Internationally-recognized branding expert, Certified Executive Coach, Certified Speaking Professional, dynamic trainer, and award-winning author of six corporate and personal branding books.

Michael Hillis

Class of 1978
Business

Timothy Becker​

Class of 1977
Government/Politics

Douglas L Kruse

Class of 1977
Economics/Education PhD

Michael Sweeney

Class of 1976
Journalism

Read Their Full Biography Here

A journalism full professor in the Scripps School of journalism at Ohio University. He is an author of numerous books, mostly in the realm of history and communication but he has many other interests as well.

R. Michael Ayars

Class of 1976
Construction

Read Their Full Biography Here

Ted Bulling

Class of 1976
Education and Coaching

Read Their Full Biography Here

Jannel Rap

Class of 1975
Music

Jeffery R. Wilson​

Class of 1973
Electrical Engineer

Kathleen (Kathy) Danek

Class of 1972
Education

Read Their Full Biography Here

Vaughn Fritts

Class of 1972
Music/Opera

Don Wesely

Class of 1972
State Senator, Mayor of Lincoln

Mike McKnight

Class of 1971
Journalism and T.V. Broadcasting

Thomas Casady

Class of 1971
Law Enforcement

Nancy (Lahm) Biggs

Class of 1971
Education PhD.

Mark Hutchins, M.D.

Class of 1970
Medicine

Carolyn Janda Stontz

Class of 1970
Actuarial Science

Classes of the 1960s

Jack Siemsen

Class of 1969
Teaching/Administration

Douglas Emery

Class of 1969
Lincoln City Council

Read Their Full Biography Here
Mr. Emery attended the University of Nebraska, served in the U.S. Army and Nebraska National Guard and spent 35 years with the U.S. Postal Service. He was the Postmaster of Lincoln for 8 years before retiring in 2007. He has been a member of the Lincoln City Council for the last six years and represents District 1 (Northeast Lincoln).

Steven K. Krueger M.D.

Class of 1969
Medicine

Joe Starita​

Class of 1967
Journalism

Kent Pavelka

Class of 1967
Broadcast Journalism

Read Their Full Biography Here

Neal Anderson

Class of 1966
Wildlife Art

Virgil L. Packett II

Class of 1966
Major General U.S.Army

J. Kirk Brown

Class of 1966
Law

Robert Thacker

Class of 1966
Business

Ken Jones

Class of 1964
Engineering and Business

Read Their Full Biography Here

Michael L. Morian

Class of 1964
Engineering

Read Their Full Biography Here

Ruth Ann Wylie

Class of 1963
Professional Educator

Larry Johnson

Class of 1963
Legal Officer United Nations

Read Their Full Biography Here

Jessie (Kerrey) Rasmussen

Class of 1962
Early Childhood Development,Ph.D

Dean Rasmussen

Class of 1962
Business/Restaurant Management

Dr. Myron Peterson

Class of 1962
Medicine

Dr. Robert M. Bell

Class of 1962
Biochemistry

Lynne Morian Grasz

Class of 1961
Broadcasting Communication

Earl L. Wright

Class of 1961
Financial Management

Read Their Full Biography Here

Patricia Coleman-Tatee

Class of 1961
Arts

Jack Mertes

Class of 1961
Humanitarian

Robert Kerrey​

Class of 1961
U.S. Senator and Governor of Nebraska

Classes of the 1950s

Margrethe Ahlschwede

Class of 1959
Government/Education

Dr. Gene Glass

Class of 1958
Psychometrics/Statistics

Read Their Full Biography Here

Jim McKee

Class of 1958
Business and Historian

Hans Burcharett

Class of 1958
Medicine

John (Branch) Walton

Class of 1957
Government Service

Dr. David Young

Class of 1955
Professor of Classics/Olympics Historian

Joy Haupt Carol

Class of 1955
International Development

Read Their Full Biography Here

Doris Eby

Class of 1955
Publishing

V. Franklin Colón, M.D.

Class of 1955
Medicine

Read Their Full Biography Here

Jerry Coleman

Class of 1954
Music

Dr. George Wolcott

Class of 1954
Medicine

William Armstrong

Class of 1954
U.S. Senator, Colorado

Robert L. Bovey

Class of 1954
Government, U.S. Navy

Read Their Full Biography Here

Joe Price

Class of 1953
Business

H. Lawerence Sandall

Class of 1953
Government

Rita Sealock

Class of 1952
Education/Civic Leader

Dr. Robert Allington

Class of 1952
Scientific Instrumentation

Classes of the 1940s

Nadine Ann (Severns) Carson

Class of 1949
Humanitarian/Education

Donna Gardner Kats

Class of 1949
Music/Performing Arts

Glenn Rosenquist

Class of 1949
Medicine

Marlene Spencer Mansfield

Class of 1949
International Fashion Design: Marlene Dell Originals

Read Their Full Biography Here

Close Menu